fbpx

Várakozások az új építésű ingatlanok piacán 2025-ben

Az ingatlanpiac folyamatosan változik, és a gazdasági tényezők, mint a kamatkörnyezet, építőanyag-árak és energiaválság, meghatározóak az új építésű ingatlanok iránti kereslet és kínálat alakulásában.

Fő kérdés: Érdemes-e most befektetni új építésű ingatlanokba, vagy inkább kivárni? Milyen kihívások várnak a vásárlókra és befektetőkre 2025-ben?

Gazdasági helyzet és kamatkörnyezet

A globális gazdasági helyzet 2025-ben is a magas infláció árnyékában maradhat, különösen Európában és Magyarországon, ahol az energiaárak ingadozása és a globális ellátási láncok zavarai továbbra is felfelé nyomhatják az árakat. A jegybankok, köztük a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az Európai Központi Bank (EKB), valószínűleg folytatják a szigorú monetáris politikájukat, hogy megfékezzék az inflációt. Ez a folyamat magasabb alapkamatok fenntartását jelenti, ami közvetlen hatással van a lakossági hitelezésre, beleértve a lakásvásárláshoz felvett jelzáloghiteleket.

2023-ban és 2024-ben a magas infláció miatt jelentősen emelkedtek a kamatok, és 2025-re ezek az alapkamatok még mindig magasan maradhatnak. Az EKB előrejelzései szerint a dezinflációs nyomások csak fokozatosan fogják mérsékelni az inflációt, így a hitelfelvétel költségei várhatóan nem csökkennek jelentősen.

Kereslet csökkenése a lakáspiacon

A magas kamatok közvetlenül hatnak a lakáspiacra, mivel a hitelből vásárló vevők számára drágábbá válik a lakásfinanszírozás. 2025-ben is számolni kell azzal, hogy sok háztartás óvatosabb lesz a nagyobb pénzügyi elkötelezettségek vállalásában. Ez különösen igaz az újépítésű lakások/házak piacára, ahol a magasabb árak és a drágább hitelek kombinációja visszafoghatja a vásárlási kedvet.

Első vásárlók és hitelfelvevők nehézségei: 

A lakáspiacra először lépő fiatalok és középkorúak, valamint azok a háztartások, akik jelentős hitelfelvétellel tervezik új lakás vásárlását, komoly kihívásokkal nézhetnek szembe. A hitelköltségek emelkedése és a családtámogatások szigorítása miatt a havi törlesztőrészletek jelentősen megugorhatnak, ami csökkentheti a keresletet. Noha a bérek növekednek, a magas törlesztőrészletek sokakat elriaszthatnak, mivel ezek hosszú éveken át terhelhetik a háztartásokat, ezzel megnehezítve a jövőbeli pénzügyi tervezést.

Várakozási stratégia a vevők részéről

Sok potenciális vásárló dönthet úgy, hogy kivár, remélve, hogy a kamatok a következő években csökkenni fognak, mielőtt elköteleznék több évtizedre magukat. A visszaeső kereslet különösen az új építésű ingatlanoknál jelenthet problémát, ahol az árak alapvetően is magasabbak, és a vásárlók gyakran nagyobb összegű hitelekre támaszkodnak mivel önerővel kevésbé rendelkeznek.

 

 

Befektetési lehetőségek magas kamatkörnyezetben?

Kedvezőbb vásárlási lehetőségek

Azok a befektetők, akik jelentős saját tőkével rendelkeznek, vagy kedvezőbb hitelfeltételeket tudnak elérni, illetve előfinanszírozási lehetőségeket tudnak biztosítani ügyfeleik számára, 2025-ben kedvezőbb pozícióba kerülhetnek az ingatlanpiacon. A magas kamatkörnyezet miatt várhatóan kevesebb vásárló lesz jelen, ami a kereslet visszaesésével és az árak mérséklődésével járhat. Ez különösen érvényes lehet a kevésbé népszerű lokációkra és olyan fejlesztési projektekre, ahol a beruházók gyors értékesítésre törekednek. A kisebb verseny, kedvező alkupozíciót teremthet a befektetők számára, különösen a nagyvárosokban és azok agglomerációjában.

Hosszú távú megtérülés

Bár 2025-ben a gazdasági feltételek új kihívások elé állíthatják a piacot, az ingatlanpiac továbbra is kínálhat kedvező lehetőségeket a hosszú távon gondolkodó befektetők számára. Noha az infláció mérséklődése és a kamatkörnyezet normalizálódása bizonytalan, mégis az ingatlanpiac lassú fellendülése várható, ami később az ingatlanok és telkek értéknövekedéséhez vezethet. Azok a befektetők, akik most fektetnek be újépítésű ingatlanokba, hosszú távon stabil megtérülést érhetnek el, de rövid távon óvatos stratégia szükséges a piaci ingadozások miatt.

Bérleti piac előnyei

Az albérleti piac tovább erősödhet 2025-ben, mivel a magas hitelkamatok miatt sok potenciális vásárló inkább bérlést választ, mivel a saját ingatlan megvásárlása alacsonyabb jövedelemmel rendelkező csoportok és idősebb korosztályok számára egyre elérhetetlenebbé válik. Az új építésű lakások iránti bérlői kereslet stabil maradhat, különösen a nagyobb városokban, ahol a fiatalabb generációk és a mobilis munkaerő továbbra is nagy keresletet generálnak. Ugyanakkor a bérleti díjak szélsőségesen magasra emelkedhetnek, ami további nyomást gyakorolhat a bérlőkre. Ezzel együtt a befektetők számára az új építésű ingatlanok bérbeadása hosszú távon stabil bevételt és biztos jövedelemforrást nyújthat.

 

 

Várható építőanyag-árak és kivitelezési költségek 2025-ben

Kína továbbra is meghatározó szereplő az építőanyagok (acél, fa, cement) piacán, míg Indiából inkább az olcsóbb burkolóanyagok érkeznek. A geopolitikai feszültségek, a gazdasági helyreállás és az energiaárak ingadozása jelentős hatással van a világkereskedelemre. Bár a szállítási költségek 2025-re enyhülhetnek, a globális piacok továbbra is bizonytalanok maradnak.

Geopolitikai és zöldenergia átállás hatásai

Az építőanyagok árait továbbra is jelentősen befolyásolják az európai és amerikai gazdasági szankciók, a kínai ipar új szabályozásai, valamint az orosz-ukrán konfliktus. Az energiaintenzív anyagok, mint az acél, a beton és a fa, árának ingadozása várható. Emellett a zöldenergiára való átállás és a fenntartható gyártási technológiák alkalmazása növelheti az építési költségeket. Ugyanakkor ezek a kezdeti magasabb kiadások hosszú távon megtérülhetnek, mivel a fenntartható megoldások energiatakarékosabbak és környezetbarátabbak, így értékállóbb befektetést jelentenek.

Kivitelezési költségek és piaci kihívások

A pandémia előtti árakhoz képest a kivitelezési költségek továbbra is magasak maradnak, főként a nyersanyagok és az energiaárak emelkedése miatt. A megfelelő szakemberek biztosítása és a bérek kifizetése komoly terhet jelent a cégeknek. Emiatt alapos tervezésre van szükség, hogy egy építkezés nyereséges maradjon a minőség megtartása mellett. A kisebb fejlesztőknek nehéz kompenzálni a költségeket, ami miatt kevesebb projektet indíthatnak, vagy gyengébb minőségű kivitelezést választhatnak. Ez komoly problémát és anyagi veszteséget okozhat az ingatlanvásárlóknak, ahogy az elmúlt években is tapasztalható volt. Ezzel szemben a nagyobb fejlesztők és beruházók, különösen a prémium szegmensben, könnyebben tudják kezelni a megnövekedett költségeket, lehetővé téve számukra energiahatékony és fenntartható projektjeik folytatását.

Fenntartható építkezések előretörése

Az energiahatékonysági szabályozások szigorítása miatt a zöld építkezések iránti kereslet 2025-ben tovább növekedhet. Ezek a projektek kezdetben drágábbak lehetnek, de hosszú távon fenntarthatóságuk és energiahatékonyságuk vonzó befektetési lehetőséget kínál a vásárlók és a bérlők számára. A napelemek, hőszivattyúk és szélenergia alkalmazása tovább fokozhatja az ingatlanok energiahatékonyságát, csökkentve a működési költségeket és a környezeti lábnyomot. Az ilyen innovatív megoldások nemcsak a fenntarthatóságot szolgálják, hanem a hosszú távú értéknövekedést is segítik az ingatlanpiacon.

 

Demográfiai változások és urbanizáció

A fiatalabb és középkorú aktív munkavállalók továbbra is nagy érdeklődést mutatnak, különösen a nagyobb és megyei jogú városok, valamint a nyugati határvidékek iránt. Ezek a területek a több munkalehetőség és a gazdagabb szociális kínálat miatt vonzóbbak számukra.

Az elmúlt években azonban a távmunka és a hibrid munkavégzés terjedése is új trendeket hozott. Egyre többen keresnek agglomerációs vagy vidéki ingatlanokat, ahol kedvezőbbek az árak és tágasabb élettér várhatja a vásárlókat. Az alacsonyabb lakásárak és a nagyobb életterek miatt, a fiatalok és családok egyre inkább az elővárosokat és vidéki területeket választják, ahol könnyebben kiegyensúlyozhatják a munkát és a magánéletet.  Ennek következményeként, új lehetőségek nyílhatnak a beruházók és fejlesztők számára az agglomerációs ingatlanok piacán.

Miért éri meg most mégis befektetni?

Bár a kamatok magasak, a csökkenő építőanyagárak és a stabilizálódó piaci feltételek kedvező alapot teremtenek a jövőbeli értéknövekedéshez. Az ingatlanok iránti kereslet várhatóan növekedni fog, ahogy a gazdaság helyreáll, és a vásárlók visszatérnek a piacra.

A jelenlegi visszaeső kereslet lehetőséget teremt arra, hogy a befektetők kedvezőbb árakon vásároljanak, ami hosszú távon előnyös lehet. Az ingatlanok bérbeadása is stabil jövedelemforrást biztosít, különösen a keresett városi területeken, ahol a bérleti piac folyamatosan erősödik. A fenntartható építkezés és az energiahatékonyság iránti igény növekedése szintén hozzájárulhat az ingatlanok értékének emelkedéséhez, mivel ezek a tulajdonságok egyre inkább keresettek lesznek.

Befektetve az ingatlanpiacba most, a vásárlók kihasználhatják a piaci lehetőségeket, amelyek később jelentős tőkeképzést és hozamot eredményezhetnek. A jövőbeli értéknövekedés és a stabil bérleti jövedelem kombinációja miatt a jelenlegi vásárlások a befektetők számára hosszú távon előnyös döntésnek bizonyulhatnak.

 

Kihívások, amelyekkel szembe kell nézniük a vásárlóknak és befektetőknek

A vásárlók és befektetők számára a jelenlegi ingatlanpiac számos kihívást tartogat. A magas kamatok és hitelköltségek komoly akadályt jelentenek, mivel a hitelfelvétel körülményei megnehezednek, ami a pénzügyi terhek növekedéséhez vezet. Ennek következtében sok potenciális vevő visszariadhat az ingatlanpiac aktív szereplésétől.

Továbbá, az új építésű ingatlanok szegmense rendkívül versenyképes, különösen a környezetbarát és energiahatékony megoldások iránti növekvő kereslet miatt. Ez felfelé nyomja az árakat, így a vásárlók számára nehezen elérhetővé válik az ingatlanhoz jutás kedvező feltételek mellett. A fokozódó piaci verseny arra ösztönözheti a befektetőket, hogy alaposabban tájékozódjanak, körültekintő döntéseket hozzanak, hogy elkerüljék a túlárazott ingatlanok vásárlását.

A tudatos és átgondolt pénzügyi tervezés fontos ahhoz, hogy a vásárlók és befektetők könnyebben megértsék az ingatlanpiacot és a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokat.

Összegzés:

2025 kihívásokat hozhat a befektetőknek, de az új építésű ingatlanok piaca továbbra is jó lehetőségeket kínál, különösen hosszú távú hozamok esetén. A vásárlóknak érdemes figyelniük a jó időzítésre és az energiahatékony, fenntartható ingatlanokra, mivel ezek hosszabb távon értékállóbbak lehetnek.

Ha többet szeretne tudni egy új ház építéséről, az energiahatékony építési technológiákról, szakembereink szívesen segítenek, akár már a telek kiválasztásában is, és a tervezéstől kezdve mindent intézünk, hogy 10 hónap alatt beköltözhessen saját ingatlanába.

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj el a legújabb cikkeinkről

Kövess minket!

Ha pedig tetszett a cikkünk oszd meg másokkal is

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ezeket olvastad már?