Mi is az a CSOK?
Családi Otthonteremtési Kedvezmény, ismertebb nevén a CSOK, továbbra is nagy hatással van hazánk ingatlanpiacára, miután, egyre több családi ház épül fel ennek a finanszírozási formának a segítségével. Emiatt fontosnak tartjuk, hogy minden érdeklődőnek és jövőbeni ügyfelünknek tájékoztatást nyújtsunk, a legfontosabb kérdésekkel összefüggésben.
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény papírforma szerint egy egyösszegű, vissza nem térítendő szociálpolitikai feltételekhez kötődő támogatás, amely segítségével használt ingatlan vásárolható, vagy családi ház építtethető. Annak ellenére, hogy a CSOK fogalma az újdonság erejével robbant a köztudatba, ez a fajta támogatás a rendszerváltás óta igénybe vehető (szocpol), mértéke az aktuális kormány politikai hitvallását tükrözi. Jelenleg két rendelet szolgáltatja jogi alapot:
- az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelet;
- és a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről szóló 17/2016. (II. 10.) Korm. rendelet,
Az otthonteremtési programmal mintegy 300 milliárd forint értékű vissza nem térítendő támogatással segítettek több mint 100.000 családot 2015 óta, ami – átlagosan egy négytagú családdal számolva – mintegy 420.000 embert jelent. A CSOK bevezetését követően, zömében használt ingatlanra vettek fel támogatást, de a legfrissebb statisztikák alapján a házépítés is felzárkózóban van és egyre több családi ház finanszírozásához veszik igénybe a CSOK 10+15 millió forintos konstrukcióját.
A feltételek
A CSOK rendeletekben meghatározott feltételek alapvetően két csoportba sorolhatjuk; (A) igénylőkkel szemben támasztott követelmények; (B) ingatlannal szemben támasztott követelmények.
(1) Az igénylőkkel szemben támasztott követelmények közül a legfontosabb, hogy házastársak, élettársak, örökbefogadó szülők, elvált/megözvegyült szülő, egyedülálló szülő számára elérhető a támogatási forma. Első sorban magyar állampolgárok, állandó magyarországi bejelentett lakcímmel élhetnek a CSOK adta lehetőséggel. Magyar állampolgárság hiányában a CSOK követelményeinek megfeleléséhez az igénylő az EU egyik tagállamának polgára kell hogy legyen, magyarországi tartózkodási engedéllyel. Az EU-n kívüli országok állampolgárai csak akkor igényelhetik a CSOK-ot, ha bevándorolt vagy letelepedett jogállással rendelkeznek.
További elvárások: fél éves (vagy 2 év a CSOK 10+15 esetében) folyamatos társadalombiztosítási jogviszony, köztartozás-mentesség (1 évre visszamenőleg a CSOK 10+15 esetében) és büntetlen előélet megléte. A társadalombiztosítási jogviszony hosszának megállapítása során figyelembe vehető a külföldön szerzett társadalombiztosítási jogviszony, ha az igénylő magyar állampolgár. A közfoglalkoztatási program keretében dolgozók előtt, csak a használt lakás vásárlás támogatása nyitott, azonban egy korábbi változás lehetővé tette, hogy legalább az egyetemisták előtt mindkét kapu nyitva maradjon. A CSOK támogatás mértékét a vállalt (fontos: előre csak házastársak vállalhatnak abban az esetben, ha legalább egyikük 40 év alatti) és meglévő gyermekek száma határozza meg, amely eltérő az új építésű, valamint a használt ingatlanok esetében.
(2) A CSOK rendelet pontosan meghatározza a felépült készház minimális hasznos alapterületét, amelyet – vállalt és meglévő – gyermekekre bontva pontosan láthatunk a fenti táblázatban. Az új családi ház kapcsán elvárás, hogy legalább egy darab 12 m2 (vagy azt meghaladó) alapterületű lakószobával, továbbá konyhával, fürdőszobával és különálló illemhelyiséggel rendelkezzen. További elvárás a villamosenergia ellátás, az egyedi fűtés és az ivóvíz biztosítása (utóbbi akár ivóvíz minőségű kútból is történhet). Ezen felül az új építésű családi ház vonatkozásában, csak az igénylők lehetnek tulajdonosok és bár a korábbi ingatlan tulajdontól nem kell megválni, sőt akármennyi ingatlan állhat birtokukban, de lakóingatlanban maximum 50%-os tulajdoni hányaddal rendelkezhet. A CSOK bizonyos mértékben igénybe vehető ingatlan bővítésre és korszerűsítésre is. A támogatással megvásárolt ingatlan vételárának maximum 10 százaléka fizethető készpénzben. Használt ingatlanok vonatkozásában az elmúlt fél évtizedben érzékelhető lakásárak ugrásszerű megnövekedése miatt, eltörölték a használt ingatlanokra vonatkozó 35 millió forintos értékhatárt. Jó hír ez a frekventáltabb településeken építkezők vagy használt ingatlant vásárlók számára, hiszen az ország népszerűbb részein akár többszörös áremelkedést is tapasztalhatunk az öt évvel korábbi szinthez képest. Ezen kívül az energiahatékonysági szintet, a jelenleg hatályos CSOK rendeletek egyike sem határozza meg.
A meghatározott feltételekkel összefüggésben fontos, hogy meghatározásra kerüljön a gyermek fogalma. A vonatkozó rendeletek értelmében a magzat (vagy ikermagzat) már a várandósság betöltött 12. hetétől kezdve gyermek, továbbá az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartottja is aki a 25. életévét még nem töltötte be, vagy ezt az életkort már elérte, de megváltozott munkaképességű személy és ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg. Ezen felül a gyámság alatt álló gyermek után is igénybe vehető a CSOK. Ezzel összefüggésben fontos újra hangsúlyozni, hogy függetlenül attól, hogy családi ház építéséről vagy készház vásárlásáról van szó: gyermek vállalását a CSOK 10+15 csak abban az esetben ismeri el, hogy ha az igénylők házastársak és legalább az egyikük 40 év alatti. Előre legfeljebb 3 gyermeket lehet vállalni, amelynek megvalósítására 4-10 év áll rendelkezésre a támogatást igénylőknek, a vállalt gyermekek számától függően.
Másik fontos fogalom a lakás fogalma, így lakhatás feltételeinek a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint megfelelő, az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel, amely megfelel legalább a (2) pontban leírt követelményeknek.
CSOK visszafizetése
Gyakran ismétlődő kérdés, hogy mi történik abban az esetben, ha valaki – önhibájából – a családi ház felépítését követő határidőn belül nem tesz eleget a CSOK felvétele során szerződött vállalására (vagyis kevesebb gyermek születik). Ebben az esetben az igénybe vett Családi Otthonteremtési Kedvezmény összegét csökkenteni kell a gyermekvállalási határidő lejártának időpontjában meglévő gyermekek után járó Családi Otthonteremtési Kedvezmény összegével, amelyet a támogatás folyósításának napjától számított, a Ptk. szerinti késedelmi kamat ötszörösével növelten – a gyermekvállalási határidő leteltét követő 60 napon belül – kell visszafizetni. Tehát, amennyiben egy házaspár 3 gyermeket vállalt egy családi ház finanszírozása kapcsán, de a teljesítési határidőig csak pl. 2 gyermekük született, abban az esetben a CSOK 10 millió forintos támogatásából le kell vonni a két gyermek után járó 2,6 millió forintot és máris megkaptuk, hogy 7,4 millió forint + kamattartozás terheli az adott háztartást. Fontos kiemelni, hogy a fenti ügymenet csak azokra az esetekre vonatkozik, amelyek során a CSOK kapcsán felmerülő vállalások bizonyíthatóan a házaspár önhibájából nem teljesültek.
Kecskemét és környéke – CSOK szempontból
Az elmúlt évek tendenciái alapján Kecskemét és környékén kiugróan megemelkedett az építkezési kedv – egyre több családi ház épül –, amely valószínűleg szoros párhuzamban áll az egyre emelkedő gyermekvállalások számával. A kecskeméti megyei kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályvezető főorvosával készült interjúja során elmondta, hogy 2014 óta végre pozitív a mérleg nyelve, évente 50-60 babával születik több, ami szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy egyre több fiatal él a CSOK 10+15 támogatásával a városban.
Fontos megemlíteni, hogy a fenti információk tájékoztató jellegűek, ezért ha további kérdésed merülne fel a Családi Otthonteremtési Kedvezménnyel kapcsolatban a HelloHáz csapatával készséggel állunk rendelkezésedre.